Kawa, a dokładniej zawarta w niej kofeina, ma zbawienny wpływ na kondycję skóry twarzy, ciała oraz włosów. Dlatego też bardzo często jest głównym składnikiem kremów i balsamów ujędrniających, peelingów oraz kosmetyków do włosów mających za zadanie znacznie poprawić ich wygląd i zapobiegać wypadaniu. Wyszczupla, dotlenia i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Należy jednak wiedzieć jak ją stosować, aby była skuteczna i żeby skorzystać w pełni z jej właściwości.
Jak kawa działa na włosy?
Wielu z nas za priorytet stawia sobie dbanie o włosy w taki sposób, aby były mocne, zdrowe i nie wypadały. Mówi się nawet, że niektórzy mogliby odmówić sobie sowich największych przyjemności na długi czas, byleby tylko mieć gęste, piękne włosy. Udowodniono, że kofeina, jak rzadko który składnik pochodzenia naturalnego jest w stanie poprawić kondycję włosów, zapobiegać ich wypadaniu a także działać na ich porost. Wygładza włosy, dodaje im blasku i wzmacnia ich strukturę. Wśród gotowych kosmetyków dostępne są szampony, odżywki i maski do włosów z dodatkiem kofeiny, ale można również przygotować nie gorzej działające w domowym zaciszu. Wśród najbardziej popularnych domowych sposobów na wypadające włosy wymieniany jest przepis na płukankę do włosów z wykorzystaniem kawowego naparu. Jedną łyżkę zmielonej kawy należy zalać szklanką wrzątku, odczekać 10 minut, odcedzić fusy a do zaparzonej kawy dolać pół litra wody. Tak powstałą, dobrze wystudzoną mieszanką płuczemy włosy, umyte wcześniej szamponem. Podstawowa zasada stosowania płukanki do włosów, ale też wszystkich kosmetyków zawierających kofeinę, jest taka, że specyfik musi pozostać na włosach minimum 2 minuty, aby mogło się aktywować jej działanie. Ponadto kofeina jest szybko wydalana z organizmu, dlatego należy regularnie powtarzać wszelkie zabiegi, aby utrzymać efekt, który wywołuje.
Pielęgnacja skóry ciała a kofeina – co to jest lipogeneza i lipoliza?
Nietrudno zauważyć, że wśród szerokiej gamy dostępnych preparatów wyszczuplających bardzo często w ich składzie pojawia się kofeina. To za sprawą jej dobroczynnego działania na krążenie krwi i redukcję objętości komórek tłuszczowych, produkowanych w procesie lipogenezy. Kofeina hamuje ten proces a tym samym również powstawanie nowych komórek tłuszczowych. Procesem odwrotnym do lipogenezy jest lipoliza, czyli rozpad trójglicerydów w tkance, który kofeina pobudza sprawiając, że tłuszcze są szybciej spalane. Dzięki temu cellulit jest mniej widoczny a skóra staje się napięta, gładka i jędrniejsza. Ze względu na silne działanie kofeiny, kosmetyków z jej zawartością powinny unikać osoby mające problemy z naczynkami, tzw. „pajączkami”, osoby z wrażliwą skórą a także kobiety w ciąży, ponieważ ich próg wrażliwości skóry jest znacznie wyższy.
Domowym kosmetykiem, polecanym i bardzo pozytywnie ocenianym jest peeling do ciała. Przepis jest prosty a dzięki użyciu, najlepiej świeżo palonej kawy , zyskujemy pewność, że kosmetyk będzie skuteczny. Zmieloną kawę (2-3 łyżki) należy zalać niewielką ilością wrzątku, dodać sok z połowy cytryny oraz kilka kropli oliwy z oliwek. Jeśli skóra nie jest wrażliwa i chcemy uzyskać efekt silnego ścierania naskórka można dodać łyżkę cukru. Całość wymieszać tak aby powstała gęsta papka. Nałożyć na skórę, wmasować i spłukać letnią wodą. Efekty są naprawdę zaskakująco dobre.
Kawa dobra na zmarszczki i problemy ze skórą twarzy?
Bywa, że skóra twarzy przysparza nam na co dzień wielu problemów a pojawiające się na niej zmarszczki lub niedoskonałości powodują nasze złe samopoczucie. Wśród wielu kremów do twarzy dostępnych na rynku znajdziemy kremy z zawartością kofeiny, które pozwolą nam te problemy rozwiązać. Kofeina działa na skórę pobudzająco i drenująco, co sprawia, że naczynia krwionośne pracują a krew krąży szybciej. Niweluje to widoczne na skórze zmęczenie (np. pod oczami) a twarz wygląda bardziej świeżo i promiennie. Dodatkowo, w ekstrakcie z ziaren kawy znajdują się naturalne filtry UV i kwas chlorogenowy. To naturalny antyoksydant – zwalcza wolne rodniki. Dlatego właśnie kofeina działa przeciwstarzeniowo, a także zapobiega nowotworom skóry. Kwas ten oraz inne związki polifenolowe zawarte w kofeinie opóźniają proces rozkładu witaminy C w skórze, a tym samym wygładzają ją i zapobiegają powstawaniu nowych zmarszczek. Należy również wspomnieć o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym kofeiny, gdyż ma ona znaczący wpływ na cerę z niedoskonałościami, skutecznie redukując powstałe zmiany i pomagając w codziennej profilaktyce. Najczęściej polecanym kosmetykiem „domowym” do pielęgnacji skóry twarzy jest maseczka kawowa. Do przygotowania potrzebna jest świeżo mielona kawa, kakao oraz gęsta śmietana lub jogurt naturalny. Należy zaparzyć kawę oraz kakao, odlać nadmiar płynu, wymieszać ze śmietaną lub jogurtem i nałożyć na twarz. Zostawić na skórze 10-20 minut.
Zostaw komentarz Anuluj odpowiedź