Jak to wyczyścić? - takie pytanie pada zarówno z ust właścicieli tradycyjnych młynków, jak i urządzeń wbudowanych bezpośrednio w ekspresy do kawy. Dlaczego odpowiednia pielęgnacja młynka jest taka ważna? Jakie konsekwencje wiążą się z jej brakiem? Jak często i przy użyciu jakich środków należy dbać o higienę tego sprzętu? Szukasz odpowiedzi? Znajdziesz je w tym artykule.
Ale zanim przejdziemy do przedstawienia instrukcji czyszczenia młynków do kawy – zaczniemy przewrotne, bo od odpowiedzenia sobie na pytanie:
Dlaczego warto dbać o czystość młynka do kawy?
Oczywiście, w tym miejscu najważniejsze są kwestie higieniczne. Zaniedbane (czytaj: rzadko lub w ogóle nieczyszczone) urządzenie stanowi idealną pożywkę dla wirusów, bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów. Chyba nie musimy dodawać, z czym może się wiązać picie kawy z dodatkiem takich “gości” ;)
Drugim istotnym aspektem jest sam smak oraz aromat ulubionego czarnego trunku. Mielenie ziaren w brudnym młynku do kawy powoduje, że oryginalne walory kawy mogą zostać "przykryte", a na pierwszy plan wysuną się niezbyt pożądane - oferowane przez wyżej wspomniane “atrakcje”.
Ostatnim, ale równie ważnym powodem, dla którego warto wykonywać tę czynność regularnie, jest fakt, iż czysty młynek, to sprawny młynek. Jeżeli chcesz, aby służył Ci przez długie lata – po prostu dbaj o jego czystość.
Czyszczenie młynka - jak to zrobić?
Pomogą Ci w tym te 3 kluczowe kroki. Zapoznaj się z nimi, a gwarantujemy, że od dziś pielęgnacja Twojego urządzenia stanie się dla Ciebie prosta i przyjemna.
- Po pierwsze: dobieraj właściwe ziarna kawy
Zdziwisz się, ale na higienę Twojego młynka wpływa nie tylko regularny proces czyszczenia, ale również to, jakie ziarna lądują w jego wnętrzu. Staraj się wybierać kawy wysokiej jakości. Takie, które oferują właściwy stopień wypalenia, a co za tym idzie - ograniczoną ilość olejków. - Po drugie: po każdym mieleniu usuwaj resztki ziaren
Jeżeli jesteś prawdziwym smakoszem kawy to pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że najlepszy trunek powstaje ze świeżo zmielonych ziaren. Wiesz również, że “stare” zmielone ziarna, wymieszane z “nowymi” mogą spowodować, że Twoja kawa nie będzie smakowała tak, jak tego oczekujesz.
W związku z tym staraj się odkurzać wnętrze swojego młynka (zwłaszcza okolice ostrzy) po każdej operacji mielenia. W ten sposób zapobiegniesz przedostawaniu się ziaren w głębsze rejony urządzenia, a co najważniejsze - sprawisz, że każda filiżanka będzie wyśmienita. - Po trzecie: od czasu do czasu przeprowadź gruntowne czyszczenie
W życiu każdego kawosza przychodzi moment, w którym musi pogodzić się z tym, że zwykłe odkurzanie młynka to zdecydowanie za mało. Wówczas trzeba zakasać rękawy i zająć się oczyszczeniem urządzenia “od A do Z”. Czynność tą polecamy powtarzać co pewien, z góry ustalony okres. Może być on mierzony klasycznie – za pomocą czasu (raz na miesiąc) lub alternatywnie (np. zawsze, gdy skończy się opakowanie ulubionej kawy). Który wybrać? To zależy już od Ciebie.
Jak czyścić młynek do kawy? 3 sprawdzone sposoby
Sam proces takiej kompleksowej pielęgnacji można wykonać na kilka różnych sposobów. Poniżej znajdziesz te, które sprawdziliśmy na własnej skórze i które serdecznie Ci polecamy.
Czyszczenie młynka do kawy za pomocą tabletek
Pierwsza z metod opiera się na wykorzystaniu specjalnych środków - dedykowanych właśnie do czyszczenia młynków. Wystarczy odmierzyć właściwą ilość, wsypać je do wnętrza młynka, a następnie zmielić - dokładnie tak, jak robi się to z ziarnami kawy. Po wszystkim całość należy usunąć (np. za pomocą suchej szmatki), a sam młynek będzie nieskazitelnie czysty.
P.S. Na koniec warto zmielić niewielką ilość kawy, która zamiast w ekspresie - wyląduje w koszu. To na wypadek jakby pozostały w nim resztki tabletek.
Czyszczenie młynka do kawy przy użyciu ryżu
Nie masz tabletek? Żaden problem. Do czyszczenia swojego młynka możesz użyć zwykłego, suchego (niegotowanego) ryżu. Postępuj tak samo, jak w przypadku tabletek – wsyp do urządzenia ryż i zmiel go na drobny pył. Następnie opróżnij wnętrze młynka i dokończ proces przy użyciu ziaren kawy.
Czyszczenie manualne – przy użyciu szczoteczek bądź patyczków
Opisane powyżej sposoby są skuteczne, ale w wyjątkowych okolicznościach musisz liczyć się z tym, że i one mogą nie dać rady. Zwłaszcza, jeśli Twój młynek nie był czyszczony od dłuższego czasu, a same zanieczyszczenia przedostały się aż do żaren mechanicznych.
W takich momentach z pomocą przyjdą Ci bardziej klasyczne metody usuwania zanieczyszczeń: szczoteczka, pędzelek, patyczek lub wykałaczka. Użyj ich, aby dostać się do samego źródła problemu i “wygrzebać” pozostałości nawet z najbardziej niedostępnych miejsc.
Jak czyścić młynek do kawy - podsumowanie
Powyższe techniki sprawdzą się zarówno podczas pielęgnacji tradycyjnego młynka do kawy, jak i urządzenia wbudowanego w ekspres automatyczny. Zastosuj i daj znać, jak Ci poszło!
Jeśli poszukujesz innych porad oraz instrukcji prosto ze świata kawy – regularnie zaglądaj na nasz blog. Czekają tam na Ciebie dziesiątki wartościowych artykułów.
Czy czyszczenie ryżem jest bezpieczne dla automatycznego młynka?
przeczytałem zastosowałem ryż by przeczyścić młynek. expres Siemens zrobił 9tys kaw ma 6 lat i młynek nigdy nie byl czyszczony, od dłuższego czasu zmieniałem kawy ze względu na smak kawy jakiś dziwny byl gorzki cierpki. po wyczyszczeniu gruntownie w zasadzie calego expresu zrobiłem espresso i powiem wam ze smakuje nie tak samo czuć esencje jest taka gesta oraz pianka. ale juz złożyłem zamówienie by kupic odpowiednie srodek do czyszczenia urnex wiec czekam na rezultaty
Czy żołędziami albo kasztanami można czyścić młynek?